Karadeniz Turları

Ülkemizin en güzel doğası ve iklimi ile dikkat çeken yerlerinden birisi olan Karadeniz bölgesini mutlaka gezip görmenizi tavsiye ediyoruz. Buna göre isterseniz bireysel olarak karayolu ya da havayolu ile gidebileceginiz gibi isterseniz bir kaç gece konaklamalı olarak'da tur şirketleri ile gidebiliyorsunuz.

Doğru tur şirketini bulmak için ucuz olan'a aldırış etmeden önce işte yapmanız gerekenler. Tüm tur şirketlerinin programlarını, avantaj ve dezavantajlarını araştırın. Firmalar hakkında şikayetler var mı diye aratın ve yine bu gezi rotası hakkında telefon ile arayarak bilgi alın. Rehberinizinde kim oldugu son derece önemlidir.

Öncelikle bu anlamda size tavsiyelerimiz şöyle olacaktır:

Karadeniz, özellikle Doğu karadeniz turları için en iyi mevsim, ilkbahar ve haziran ayı diyebiliriz. Sonrasında bilinenin aksine Karadeniz yazında sıcak ve nemlidir, sadece çok yüksek rakımlı yayaları serindir.

Sonbahar ve kış sezonu ise karadeniz'in sürekli yagışlı oldugu ve soguk oldugu zamanlardır, bu zamanlarda gitmek çok mantıklı olmayacaktır, ayrıca dogal güzelliklerinide görmenizi engelleyebilir.

Bahar'da ve ya yazın bile gitseniz mutlaka yagmurluk, acil durumlar için mont-kaban gibi bir kıyafet, bir çok corap, su geçirmez bir ayakkabı almaya özen gösterin.

Rehberinizin her söyledigi yerden o ürünü ya da hediyelik eşya, lokal gıda maddesini almak zorunda degilsiniz, rehberiniz genelde antlaşmalı oldugu yere götürür sizi ve bu da ekstra bir maliyet ortaya çıkarır ve pazarlık gücünüzü azaltır.

Hediyelik ürün alırken pazarlık edebilirsiniz, çekinmeyin ve şansınızı deneyin.

Fotoğraf makinası ve bol miktarda pil, şarj edilmiş bataryayı unutmayın cünkü bu manzaraları hiç bir yerde göremeyeceksiniz.

Otobüs yolculugu için boyun yastıgı almayı unutmayın.

Karadeniz yemekleri çok lezzetlidir ve besleyici, fakat bu miktardada yağlıdırlar, özellikle bazı yemeklerde iç yağ kullanılabilmekte. Bu anlamda seçici davranabilirsiniz.

Hediyelik çay alırken mutlaka geniş çapraklı, 2 ve 3 numaralı çay tiplerinden almaya özen gösterin.

Gümüşhane pestil ve cezeryeleride oldukça güzel ve doğal ürünlerdir.

Uzungöl ve Ayder yaylası görebileceginiz en güzel manzaralı yerlerden, Sümele manastırı ise sizi oldukçça etkileyebilicek başka bir tarihi güzellik.

No comments:

Post a Comment